SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 10773008
nr 1077 3008
Gräddkanna
silver, Märkt Ekhardt, 1800-talets första hälft, höjd: 19 cm, vikt. 280 g ca
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.100 kr
måndag 19 december 2016
kl 20:23:08
13/12 09:38:07
1.000 kr
19/12 19:54:06
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver